
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.4 V |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | Adjustable |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 11.5 mA |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.015 % |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28579
Ext.Price$0.28579
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28579 | $0.28579 |
| 10 | $0.22589 | $2.25890 |
| 50 | $0.19593 | $9.79650 |
| 100 | $0.16994 | $16.99400 |
| 500 | $0.15559 | $77.79500 |
| 1000 | $0.14696 | $146.96000 |
