
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Load Regulation | 0.2 % |
| Line Regulation | 0.035 % |
Stock: 1402
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16032
Ext.Price$0.16032
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16032 | $0.16032 |
| 10 | $0.14083 | $1.40830 |
| 50 | $0.13182 | $6.59100 |
| 100 | $0.12338 | $12.33800 |
| 500 | $0.11873 | $59.36500 |
| 1000 | $0.11592 | $115.92000 |
