
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 570 mV |
| Min Input Voltage | -300 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 2.7 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 55 µA |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Load Regulation | 7 mV |
| Line Regulation | 3 mV |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08832
Ext.Price$0.08832
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08832 | $0.08832 |
| 10 | $0.08611 | $0.86110 |
| 50 | $0.08510 | $4.25500 |
| 100 | $0.08410 | $8.41000 |
