
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 750 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 3 mV |
| Line Regulation | 5 mV |
Stock: 1434
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12557
Ext.Price$0.12557
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12557 | $0.12557 |
| 10 | $0.11030 | $1.10300 |
| 50 | $0.10323 | $5.16150 |
| 100 | $0.09661 | $9.66100 |
| 500 | $0.09293 | $46.46500 |
| 1000 | $0.09079 | $90.79000 |
