

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 5 mV |
| Line Regulation | 3 mV |
Stock: 1097
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20102
Ext.Price$0.20102
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20102 | $0.20102 |
| 10 | $0.18844 | $1.88440 |
| 50 | $0.17664 | $8.83200 |
| 100 | $0.16532 | $16.53200 |
| 500 | $0.15472 | $77.36000 |
| 1000 | $0.15256 | $152.56000 |
| 3000 | $0.15043 | $451.29000 |
| 5000 | $0.14680 | $734.00000 |
