| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 570 mΩ |
| Life (Hours) | 11000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 54 mm |
| Diameter | 36 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 400 VDC |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 12.8 mm |
| Impedance | 387 mΩ |
| Mounting Style | Screw |
| operating temperature | -40.0 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| size height | 52.0 mm |
| voltage rating dc | 400 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| equivalent series resistance esr | 570 mΩ |
| size diameter | 36 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.1 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.4 A @ 10 kHz |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$10.18652
Ext.Price$10.18652
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.18652 | $10.18652 |
| 10 | $7.04031 | $70.40310 |
| 25 | $6.71202 | $167.80050 |
| 50 | $6.39898 | $319.94900 |
| 100 | $6.09489 | $609.48900 |
| 300 | $5.79963 | $1739.88900 |
| 500 | $5.51864 | $2759.32000 |
