
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Diffused, Tinted |
| Luminous Intensity | 7 mcd |
| Viewing Angle | 140 ° |
| Wavelength | 625 nm |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Red |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 617 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 1471
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.17868 | $1.78680 |
| 50 | $0.15087 | $7.54350 |
| 100 | $0.12739 | $12.73900 |
| 500 | $0.10430 | $52.15000 |
| 1000 | $0.09660 | $96.60000 |
| 3000 | $0.08881 | $266.43000 |
| 5000 | $0.08165 | $408.25000 |
| 10000 | $0.07506 | $750.60000 |
