
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Height | 1.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 10 mcd |
| Viewing Angle | 140 ° |
| Wavelength | 568 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 568 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Packaging | Reel |
Stock: 422
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31290
Ext.Price$0.31290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31290 | $0.31290 |
| 10 | $0.21715 | $2.17150 |
| 50 | $0.18128 | $9.06400 |
| 100 | $0.15133 | $15.13300 |
| 500 | $0.12653 | $63.26500 |
| 1000 | $0.11541 | $115.41000 |
| 3000 | $0.10680 | $320.40000 |
| 5000 | $0.09884 | $494.20000 |
| 10000 | $0.09147 | $914.70000 |
