
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 8 mcd |
| Viewing Angle | 140 ° |
| Wavelength | 588 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 588 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 435
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31290
Ext.Price$0.31290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31290 | $0.31290 |
| 10 | $0.21459 | $2.14590 |
| 50 | $0.18172 | $9.08600 |
| 100 | $0.15389 | $15.38900 |
| 500 | $0.12739 | $63.69500 |
| 1000 | $0.11798 | $117.98000 |
| 3000 | $0.10805 | $324.15000 |
| 5000 | $0.09896 | $494.80000 |
| 10000 | $0.09063 | $906.30000 |
