

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Luminous Intensity | 30 mcd |
| Viewing Angle | 40 ° |
| Wavelength | 625 nm |
| Lens Color | Red |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Diffused |
Stock: 1356
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36933
Ext.Price$0.36933
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36933 | $0.36933 |
| 10 | $0.24537 | $2.45370 |
| 50 | $0.20788 | $10.39400 |
| 100 | $0.17611 | $17.61100 |
| 500 | $0.14534 | $72.67000 |
| 1000 | $0.12311 | $123.11000 |
| 3000 | $0.11192 | $335.76000 |
| 5000 | $0.10174 | $508.70000 |
| 10000 | $0.09917 | $991.70000 |
