

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.5 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.95 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 1.2 cd |
| Viewing Angle | 20 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
Stock: 911
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.20006 | $2.00060 |
| 50 | $0.18633 | $9.31650 |
| 100 | $0.17355 | $17.35500 |
| 500 | $0.14277 | $71.38500 |
| 1000 | $0.11114 | $111.14000 |
| 3000 | $0.09844 | $295.32000 |
| 5000 | $0.08720 | $436.00000 |
