
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 270 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 47 mm |
| Diameter | 22 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 420 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.55 A @ 120 Hz |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$1.70515
Ext.Price$1.70515
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.70515 | $1.70515 |
| 10 | $1.44518 | $14.45180 |
| 25 | $1.32313 | $33.07825 |
| 50 | $1.21139 | $60.56950 |
| 100 | $1.10910 | $110.91000 |
| 300 | $1.07015 | $321.04500 |
| 500 | $1.03257 | $516.28500 |
| 1000 | $0.99959 | $999.59000 |
