
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 750 mA |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Operating Supply Voltage | 4.25 V to 6.5 V |
| Number of Cells | 1 |
| Fault Protection | Over Temperature, Under Voltage |
| Function | Battery Charger |
| Battery Type | Li-Ion |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07162
Ext.Price$0.07162
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07162 | $0.07162 |
| 10 | $0.05664 | $0.56640 |
| 50 | $0.04989 | $2.49450 |
| 100 | $0.04394 | $4.39400 |
| 500 | $0.03938 | $19.69000 |
| 1000 | $0.03715 | $37.15000 |
