

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear, Flat |
| Luminous Intensity | 60 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 570 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Clear |
Stock: 337
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16464
Ext.Price$0.16464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16464 | $0.16464 |
| 10 | $0.14634 | $1.46340 |
| 50 | $0.13008 | $6.50400 |
| 100 | $0.11283 | $11.28300 |
| 500 | $0.09787 | $48.93500 |
| 1000 | $0.09146 | $91.46000 |
| 3000 | $0.08546 | $256.38000 |
