

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Clear, Flat |
| Luminous Intensity | 150 mcd |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Wavelength | 590 nm |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 590 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Clear |
Stock: 531
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13978
Ext.Price$0.13978
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13978 | $0.13978 |
| 10 | $0.12460 | $1.24600 |
| 50 | $0.11107 | $5.55350 |
| 100 | $0.09820 | $9.82000 |
| 500 | $0.08682 | $43.41000 |
| 1000 | $0.08041 | $80.41000 |
| 3000 | $0.07448 | $223.44000 |
