

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.1 mm |
| Width | 1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 mA |
| Forward Voltage | 2.65 V |
| Color | Blue |
| Luminous Intensity | 20 mcd |
| Power Dissipation | 120 mW |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 470 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 470 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 2 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
| Illumination Color | Blue |
| Packaging | Reel |
| Lens Style | Rectangle with Domed Top |
Stock: 871
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34982
Ext.Price$0.34982
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34982 | $0.34982 |
| 10 | $0.31094 | $3.10940 |
| 50 | $0.27638 | $13.81900 |
| 100 | $0.23969 | $23.96900 |
| 500 | $0.20787 | $103.93500 |
| 1000 | $0.19864 | $198.64000 |
| 3000 | $0.18982 | $569.46000 |
| 5000 | $0.18140 | $907.00000 |
