
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.95 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 80 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 5168
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.13850 | $1.38500 |
| 50 | $0.11669 | $5.83450 |
| 100 | $0.09832 | $9.83200 |
| 500 | $0.07883 | $39.41500 |
| 1000 | $0.07318 | $73.18000 |
| 3000 | $0.06680 | $200.40000 |
| 5000 | $0.06098 | $304.90000 |
| 10000 | $0.05566 | $556.60000 |
