
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | APBA3010SURKCGKC-GX |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.95 V |
| Color | Green, Red |
| Illumination Color | Green, Red |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 80 mcd |
| Viewing Angle | 140 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Water Clear |
Stock: 1594
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26429
Ext.Price$0.26429
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26429 | $0.26429 |
| 10 | $0.23443 | $2.34430 |
| 50 | $0.20794 | $10.39700 |
| 100 | $0.17964 | $17.96400 |
| 500 | $0.15520 | $77.60000 |
| 1000 | $0.14467 | $144.67000 |
| 3000 | $0.13485 | $404.55000 |
