
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Number of Pins | 4 |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Color | Green, Red |
| Illumination Color | Green, Red |
| Lens Style | Clear, Dome, Round |
| Luminous Intensity | 55 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 20 ° |
| Wavelength | 617 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 625 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 13045
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31889
Ext.Price$0.31889
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31889 | $0.31889 |
| 10 | $0.21972 | $2.19720 |
| 50 | $0.18591 | $9.29550 |
| 100 | $0.15730 | $15.73000 |
| 500 | $0.12995 | $64.97500 |
| 1000 | $0.12824 | $128.24000 |
| 3000 | $0.10344 | $310.32000 |
| 5000 | $0.10041 | $502.05000 |
| 10000 | $0.09746 | $974.60000 |
