

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Color | Blue, Green, Red |
| Illumination Color | Green, Red |
| Lens Style | Clear, Round |
| Luminous Intensity | 200 mcd |
| Viewing Angle | 100 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Clear, Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 6985
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31290
Ext.Price$0.31290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31290 | $0.31290 |
| 10 | $0.21630 | $2.16300 |
| 50 | $0.18041 | $9.02050 |
| 100 | $0.15047 | $15.04700 |
| 500 | $0.12311 | $61.55500 |
| 1000 | $0.10943 | $109.43000 |
| 3000 | $0.10112 | $303.36000 |
| 5000 | $0.09344 | $467.20000 |
| 10000 | $0.08635 | $863.50000 |
