

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1204 |
| Case Code (Metric) | 3212 |
| Number of Pins | 4 |
| Power Rating | 120 mW |
| Height | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Blue, Green, Red |
| Lens Style | Dome |
| Luminous Intensity | 70 mcd |
| Viewing Angle | 150 ° |
| Wavelength | 470 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 465 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Reverse Voltage (DC) | 5 V |
| Schedule B | 8541402000 |
| Packaging | Reel |
Stock: 265
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86582
Ext.Price$0.86582
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86582 | $0.86582 |
| 10 | $0.69907 | $6.99070 |
| 25 | $0.64054 | $16.01350 |
| 50 | $0.58691 | $29.34550 |
| 100 | $0.53777 | $53.77700 |
| 300 | $0.51187 | $153.56100 |
| 500 | $0.48723 | $243.61500 |
| 1000 | $0.46124 | $461.24000 |
