

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.2 mm |
| RoHS | Non-Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | APFA3011-AK13/F |
| Forward Current | 20 mA |
| Color | Blue, Green, Red |
| Viewing Angle | 150 ° |
| Wavelength | 470 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Style | Rectangle with Domed Top |
| Forward Voltage | 2.2 V, 3.2 V, 3.3 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 625 nm, 525 nm, 470 nm |
| Lens Color | Colorless |
| Illumination Color | RGB |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Water Clear |
Stock: 3436
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90708
Ext.Price$0.90708
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90708 | $0.90708 |
| 10 | $0.56426 | $5.64260 |
| 25 | $0.53291 | $13.32275 |
| 50 | $0.50330 | $25.16500 |
| 100 | $0.47534 | $47.53400 |
| 300 | $0.44166 | $132.49800 |
| 500 | $0.41037 | $205.18500 |
| 1000 | $0.38728 | $387.28000 |
| 3000 | $0.37278 | $1118.34000 |
| 5000 | $0.35883 | $1794.15000 |
| 10000 | $0.34539 | $3453.90000 |
