
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 650 µm |
| Width | 350 µm |
| Height | 250 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Voltage | 1.92 V |
| Color | Red |
| Luminous Intensity | 30 mcd |
| Viewing Angle | 140 ° |
| Wavelength | 631 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 631 nm |
| Test Current | 10 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Forward Current | 10 mA |
| Illumination Color | Red |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
Stock: 525
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24413
Ext.Price$0.24413
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24413 | $0.24413 |
| 10 | $0.21656 | $2.16560 |
| 50 | $0.19210 | $9.60500 |
| 100 | $0.16596 | $16.59600 |
| 500 | $0.14337 | $71.68500 |
| 1000 | $0.13680 | $136.80000 |
| 3000 | $0.13053 | $391.59000 |
| 5000 | $0.12456 | $622.80000 |
