
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 250 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Luminous Intensity | 75 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 624 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 2287
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21485
Ext.Price$0.21485
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21485 | $0.21485 |
| 10 | $0.18808 | $1.88080 |
| 50 | $0.16464 | $8.23200 |
| 100 | $0.13907 | $13.90700 |
| 500 | $0.11747 | $58.73500 |
| 1000 | $0.11103 | $111.03000 |
| 3000 | $0.10494 | $314.82000 |
| 5000 | $0.09918 | $495.90000 |
