
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 900 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 300 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.05 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Luminous Intensity | 30 mcd |
| Viewing Angle | 145 ° |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 571 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 1017
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24403
Ext.Price$0.24403
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24403 | $0.24403 |
| 10 | $0.21640 | $2.16400 |
| 50 | $0.19190 | $9.59500 |
| 100 | $0.16581 | $16.58100 |
| 500 | $0.14327 | $71.63500 |
| 1000 | $0.13353 | $133.53000 |
| 3000 | $0.12446 | $373.38000 |
