
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 900 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 300 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 5 mA |
| Forward Voltage | 2.8 V |
| Color | Blue |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Luminous Intensity | 20 mcd |
| Viewing Angle | 150 ° |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 463 nm |
| Test Current | 5 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 2724
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.19920 | $1.99200 |
| 50 | $0.17164 | $8.58200 |
| 100 | $0.14790 | $14.79000 |
| 500 | $0.13936 | $69.68000 |
| 1000 | $0.12995 | $129.95000 |
| 3000 | $0.11943 | $358.29000 |
| 5000 | $0.10976 | $548.80000 |
| 10000 | $0.10088 | $1008.80000 |
