
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 400 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Green, Yellow |
| Lens Style | Clear, Flat |
| Luminous Intensity | 120 mcd |
| Number of LEDs | 2 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 570 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 590 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25642
Ext.Price$0.25642
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25642 | $0.25642 |
| 10 | $0.22774 | $2.27740 |
| 50 | $0.20227 | $10.11350 |
| 100 | $0.17518 | $17.51800 |
| 500 | $0.15171 | $75.85500 |
| 1000 | $0.14162 | $141.62000 |
| 3000 | $0.13220 | $396.60000 |
