

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 450 µm |
| RoHS | Compliant |
| Forward Voltage | 1.8 V |
| Color | Blue, Red, White |
| Luminous Intensity | 60 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 470 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 625 nm |
| Test Current | 2 mA |
| Forward Current | 2 mA |
| Illumination Color | Red, Blue |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
Stock: 7151
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50099
Ext.Price$0.50099
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50099 | $0.50099 |
| 10 | $0.34624 | $3.46240 |
| 25 | $0.31188 | $7.79700 |
| 50 | $0.28093 | $14.04650 |
| 100 | $0.25306 | $25.30600 |
| 300 | $0.23117 | $69.35100 |
| 500 | $0.21117 | $105.58500 |
| 1000 | $0.19749 | $197.49000 |
| 3000 | $0.18340 | $550.20000 |
| 5000 | $0.17031 | $851.55000 |
| 10000 | $0.15816 | $1581.60000 |
