

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 400 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Color | Orange |
| Illumination Color | Orange |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 240 mcd |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Wavelength | 601 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 601 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
Stock: 2259
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.09746 | $0.97460 |
| 50 | $0.07772 | $3.88600 |
| 100 | $0.06198 | $6.19800 |
| 500 | $0.05386 | $26.93000 |
| 1000 | $0.04942 | $49.42000 |
| 3000 | $0.04461 | $133.83000 |
| 5000 | $0.04027 | $201.35000 |
| 10000 | $0.03634 | $363.40000 |
