

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 400 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Green, Yellow |
| Lens Style | Clear, Flat |
| Luminous Intensity | 150 mcd |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Wavelength | 590 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 590 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 105 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 117
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12586
Ext.Price$0.12586
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12586 | $0.12586 |
| 10 | $0.11338 | $1.13380 |
| 50 | $0.10214 | $5.10700 |
| 100 | $0.09166 | $9.16600 |
| 500 | $0.08226 | $41.13000 |
| 1000 | $0.07708 | $77.08000 |
| 3000 | $0.07223 | $216.69000 |
