

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 600 µm |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 mA |
| Color | Blue, Green, Red |
| Viewing Angle | 140 ° |
| Wavelength | 621 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Forward Voltage | 1.8 V, 2.65 V, 2.65 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 621 nm, 525 nm, 465 nm |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Color | Colorless |
| Illumination Color | RGB |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Water Clear |
Stock: 1908
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52618
Ext.Price$0.52618
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52618 | $0.52618 |
| 10 | $0.42461 | $4.24610 |
| 25 | $0.38954 | $9.73850 |
| 50 | $0.35737 | $17.86850 |
| 100 | $0.32786 | $32.78600 |
| 300 | $0.31221 | $93.66300 |
| 500 | $0.29731 | $148.65500 |
| 1000 | $0.28043 | $280.43000 |
