
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear, Flat |
| Luminous Intensity | 50 mcd |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 570 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 570 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 3618
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16253
Ext.Price$0.16253
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16253 | $0.16253 |
| 10 | $0.14411 | $1.44110 |
| 50 | $0.12778 | $6.38900 |
| 100 | $0.11044 | $11.04400 |
| 500 | $0.09545 | $47.72500 |
| 1000 | $0.08896 | $88.96000 |
| 3000 | $0.08291 | $248.73000 |
