

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Power Rating | 120 mW |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Blue |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 60 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 465 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 465 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 633
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26640
Ext.Price$0.26640
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26640 | $0.26640 |
| 10 | $0.23666 | $2.36660 |
| 50 | $0.21024 | $10.51200 |
| 100 | $0.18215 | $18.21500 |
| 500 | $0.15782 | $78.91000 |
| 1000 | $0.14556 | $145.56000 |
| 3000 | $0.13426 | $402.78000 |
