

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 120 mW |
| Height | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Blue |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 200 mcd |
| Viewing Angle | 70 ° |
| Wavelength | 465 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 465 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Packaging | Reel |
Stock: 986
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.17868 | $1.78680 |
| 50 | $0.15087 | $7.54350 |
| 100 | $0.12739 | $12.73900 |
| 500 | $0.10430 | $52.15000 |
| 1000 | $0.09660 | $96.60000 |
| 3000 | $0.08881 | $266.43000 |
| 5000 | $0.08165 | $408.25000 |
| 10000 | $0.07506 | $750.60000 |
