

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Color | Orange |
| Illumination Color | Orange |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 350 mcd |
| Viewing Angle | 70 ° |
| Wavelength | 605 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 601 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
Stock: 11396
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18809
Ext.Price$0.18809
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18809 | $0.18809 |
| 10 | $0.12824 | $1.28240 |
| 50 | $0.10729 | $5.36450 |
| 100 | $0.08977 | $8.97700 |
| 500 | $0.07318 | $36.59000 |
| 1000 | $0.06694 | $66.94000 |
| 3000 | $0.06078 | $182.34000 |
| 5000 | $0.05518 | $275.90000 |
| 10000 | $0.05010 | $501.00000 |
