

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.95 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 180 mcd |
| Viewing Angle | 70 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
Stock: 1350
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16157
Ext.Price$0.16157
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16157 | $0.16157 |
| 10 | $0.14379 | $1.43790 |
| 50 | $0.12797 | $6.39850 |
| 100 | $0.11119 | $11.11900 |
| 500 | $0.09661 | $48.30500 |
| 1000 | $0.09034 | $90.34000 |
| 3000 | $0.08448 | $253.44000 |
