| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 330 mV |
| Output Current | 300 mA |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 135 µA |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Output Voltage | 800 mV to 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09446
Ext.Price$0.09446
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09446 | $0.09446 |
| 10 | $0.09235 | $0.92350 |
| 50 | $0.09142 | $4.57100 |
| 100 | $0.09050 | $9.05000 |
