| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 170 mV |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Output Type | Adjustable |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 6 V |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 0.06 % |
| Line Regulation | 0 %/V |
| Output Current | 4 A |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
