| Parameter | Value |
|---|---|
| Packaging | Reel |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Output Type | Adjustable |
| RoHS | Compliant |
| Load Regulation | 60 mV |
| Line Regulation | 100 mV |
| Dropout Voltage | 260 mV |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Output Voltage | Adjustable |
| Polarity | Positive |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
