

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Orange |
| Illumination Color | Orange |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 200 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 601 nm |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 601 nm |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Water Clear |
Stock: 614
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.19321 | $1.93210 |
| 50 | $0.15794 | $7.89700 |
| 100 | $0.12910 | $12.91000 |
| 500 | $0.08977 | $44.88500 |
| 1000 | $0.07694 | $76.94000 |
| 3000 | $0.07109 | $213.27000 |
| 5000 | $0.06569 | $328.45000 |
| 10000 | $0.06070 | $607.00000 |
