

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Luminous Intensity | 350 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 625 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
Stock: 624
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16454
Ext.Price$0.16454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16454 | $0.16454 |
| 10 | $0.16266 | $1.62660 |
| 50 | $0.16080 | $8.04000 |
| 100 | $0.15906 | $15.90600 |
| 500 | $0.15733 | $78.66500 |
| 1000 | $0.15336 | $153.36000 |
