

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear, Flat |
| Luminous Intensity | 300 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 525 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Transparency | Water Clear |
Stock: 48
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45055
Ext.Price$0.45055
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45055 | $0.45055 |
| 10 | $0.30949 | $3.09490 |
| 25 | $0.26451 | $6.61275 |
| 50 | $0.22607 | $11.30350 |
| 100 | $0.19321 | $19.32100 |
| 300 | $0.19063 | $57.18900 |
| 500 | $0.18809 | $94.04500 |
| 1000 | $0.17526 | $175.26000 |
| 3000 | $0.16303 | $489.09000 |
| 5000 | $0.15165 | $758.25000 |
| 10000 | $0.14106 | $1410.60000 |
