

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Green |
| Luminous Intensity | 350 mcd |
| Power Dissipation | 102.5 mW |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 525 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 525 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
Stock: 226
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33302
Ext.Price$0.33302
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33302 | $0.33302 |
| 10 | $0.29537 | $2.95370 |
| 50 | $0.26198 | $13.09900 |
| 100 | $0.22634 | $22.63400 |
| 500 | $0.19555 | $97.77500 |
| 1000 | $0.18229 | $182.29000 |
| 3000 | $0.16993 | $509.79000 |
