

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | APT2012QBC/D |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Blue |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Clear, Flat |
| Luminous Intensity | 100 mcd |
| Power Dissipation | 120 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 465 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Clear, Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 465 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 575
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22800
Ext.Price$0.22800
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22800 | $0.22800 |
| 10 | $0.19965 | $1.99650 |
| 50 | $0.17482 | $8.74100 |
| 100 | $0.14773 | $14.77300 |
| 500 | $0.12484 | $62.42000 |
| 1000 | $0.11474 | $114.74000 |
| 3000 | $0.10545 | $316.35000 |
