
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Color | Orange |
| Illumination Color | Orange |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Luminous Intensity | 550 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 605 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 5877
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.20006 | $2.00060 |
| 50 | $0.16951 | $8.47550 |
| 100 | $0.14363 | $14.36300 |
| 500 | $0.11798 | $58.99000 |
| 1000 | $0.10943 | $109.43000 |
| 3000 | $0.10065 | $301.95000 |
| 5000 | $0.09258 | $462.90000 |
| 10000 | $0.08515 | $851.50000 |
