
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Clear, Flat |
| Luminous Intensity | 150 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 590 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 590 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 5297
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09404
Ext.Price$0.09404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09404 | $0.09404 |
| 10 | $0.06070 | $0.60700 |
| 50 | $0.05718 | $2.85900 |
| 100 | $0.05386 | $5.38600 |
| 500 | $0.05096 | $25.48000 |
| 1000 | $0.04822 | $48.22000 |
| 3000 | $0.04311 | $129.33000 |
| 5000 | $0.03854 | $192.70000 |
| 10000 | $0.03445 | $344.50000 |
