

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0605 |
| Case Code (Metric) | 1613 |
| Power Rating | 120 mW |
| Height | 650 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Blue, Red |
| Illumination Color | Blue, Red |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 80 mcd |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Water Clear |
Stock: 2081
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50099
Ext.Price$0.50099
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50099 | $0.50099 |
| 10 | $0.34112 | $3.41120 |
| 25 | $0.30132 | $7.53300 |
| 50 | $0.26616 | $13.30800 |
| 100 | $0.23510 | $23.51000 |
| 300 | $0.21641 | $64.92300 |
| 500 | $0.19920 | $99.60000 |
| 1000 | $0.18124 | $181.24000 |
| 3000 | $0.17002 | $510.06000 |
| 5000 | $0.15949 | $797.45000 |
| 10000 | $0.14961 | $1496.10000 |
| 30000 | $0.14705 | $4411.50000 |
