

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0606 |
| Case Code (Metric) | 1616 |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 700 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | APTB1615SURKCGKC-F01 |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.95 V |
| Color | Green, Red |
| Illumination Color | Green, Red |
| Lens Style | Clear |
| Luminous Intensity | 80 mcd |
| Power Dissipation | 75 mW |
| Viewing Angle | 150 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 115 °C |
| Schedule B | 8541402000 |
| Packaging | Reel |
Stock: 7532
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.16500 | $1.65000 |
| 50 | $0.13902 | $6.95100 |
| 100 | $0.11713 | $11.71300 |
| 500 | $0.09575 | $47.87500 |
| 1000 | $0.08806 | $88.06000 |
| 3000 | $0.08088 | $242.64000 |
| 5000 | $0.07428 | $371.40000 |
| 10000 | $0.06822 | $682.20000 |
