

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 950 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 mA |
| Forward Voltage | 2.65 V |
| Color | Blue |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Luminous Intensity | 65 mcd |
| Viewing Angle | 40 ° |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 470 nm |
| Test Current | 2 mA |
Stock: 1810
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37306
Ext.Price$0.37306
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37306 | $0.37306 |
| 10 | $0.29424 | $2.94240 |
| 50 | $0.25392 | $12.69600 |
| 100 | $0.21912 | $21.91200 |
| 500 | $0.20079 | $100.39500 |
| 1000 | $0.18847 | $188.47000 |
