

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 950 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Luminous Intensity | 800 mcd |
| Viewing Angle | 60 ° |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 625 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 439
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35021
Ext.Price$0.35021
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35021 | $0.35021 |
| 10 | $0.31128 | $3.11280 |
| 50 | $0.27667 | $13.83350 |
| 100 | $0.23993 | $23.99300 |
| 500 | $0.20807 | $104.03500 |
| 1000 | $0.19438 | $194.38000 |
| 3000 | $0.18159 | $544.77000 |
